JOHAN VON HOLST, olja på duk, signerad JvH.
Hundvalpar, 46 x 38 cm
Litet färgbortfall längs ramens ovansida samt ett par mindre nålstick i duken.
Skådespelerskan Tollie Zellman.
A tergo påskrivet: "Till min älskade gamla vän, min lilla Tripp-Trapp-Trull. Återbördade till Bettan von Holst. Din egen Tollie Zellman jul 1949.