SPEGEL, gustaviansk, Jakob Pettersson Helin, signerad I.Helin, verksam ca 1765-1794 i Stockholm.
Rektangulär ram med genombrutet krön, dekor av kvistar och fjäderplym. Höjd 81,5 cm.
Slitage, senare bronsering, smärre skador och lagningar, senare glas och bakstycke. Krönet med lagning och något löst.