Emaljerad urtavla med floral dekor samt arabiska siffror, uppburen av 4 kolonner samt krönande urna. Kandelabrar för 2 ljus. samtliga delar rikt dekorerade med mässingsdetaljer. Invändigt märkt C H Paris. Höjd ca 30-39 cm. Pendel medföljer och utlämnas tillsammans med nyckel. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg/märken. Ej funktionstestad.