Två skåpdörrar med räfflad dekor. Bakomliggande hyllinredning. Underdel med två lådor. Gråmålat yttre, blåaktigt målad insida. Höjd 147 cm, längd 97,5 cm, bredd 39 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fläckar, repor, stötmärken, sprickor. En hållare till hyllplan saknas. Kompletterande spik. Nyckel ej ursprunglig.