Oval med krönande handtag. Med crestmärkning för Cunardlinjen. Längd 22, höjd 15.5 cm. Fat medföljer.
Slitage, smärre repor. Fatet ej ursprungligen tillhörande.
Fartyg på Cunard Linjen.