Jodocus Hondius

(Alankomaat, 1563-1612)
Jodocus Hondius
(Alankomaat, 1563-1612)

JODOCUS HONDIUS, handkolorerad etsning, karta över Kina, tidigt 1600-tal.

"China Milliaria Germanica". Från "Atlas Minor". Utskuret bakstycke. Plåtstorlek ca 13 x 19.

Ej examinerad ur ram. Gulnad.

Lähtöhinta
1 500 SEK