För infanteriofficer. Etsad klinga med bl a texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Blank balja i stål. Med portepé, band och plym. Längd 98 cm.
Balja med rostangrepp, bruksslitage, förgyllning mestadels borta.