VÄGGSKÅP FÖR HÖRN, barock, 1700-tal.
Bemålat. Dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 51,5, djup 41, höjd 70cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Renoverat och kompletterat, bland annat bytt lås. Senare bemålat. Maskstunget. Sprickor. Repor.