Valnötsfanér, lyrformat underrede på fyrpassfot med bronserat tassavslut. Sarglåda. Beslag i gulmetall. Total längd 117, bredd 65, höjd 74 cm.
Bruksslitage, fanérskador, sprickor. Renoverat samt kompletterat. Nyckel saknas.