TOILETTEBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Fanerad med mahogny. Beslag i förgylld mässing. Tassfötter. Skiva med uppsats, 2 lådor samt spegel. Låda i sarg. Bredd 105, djup 50, höjd ca 170cm.
Bruksslitage. Kompletterad, senare spegel och ram, senare list under spegel. Smärre fanérskador, slagmärken/avslag. Lösa delar. Lådor på uppsats kärvar, går ej att få upp. Nyckel saknas.