BORDSPENDYL, gustaviansk stil, Carl Jaquet Frankfurt. 1800-talets slut.
Marmor, mässing. Profilerad marmorbas, krönt av urnformation, emaljerat urhus uppburet av kolonner, beslag i form av festonger mm. Pendel och nyckel medföljer. Bredd 37, djup 17, höjd 51 cm.
Ej funktionstestad. Bruksslitage.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?