MAX GOLDSTEIN (MAGO), ca 50 st, dräktskisser, pastell, tusch och akvarellteckningar, bl a 1940-tal, delvis sign o dat
Anatomiska studier, ritningar av material samt perspektiv. Bladstrl ca. 22x15-39x30.
Smärre slitage, ytsmuts, enstaka fläckar, mjuka veck. Oramade.
Utställda på Judiska museet 2010, ”Mago – den svenska scenens elegant”