MATTA, antik Anatol. Ca 155,5 x 114 cm.

Rött bönefält med polykroma kolonner, ampel och nisch. Gul huvudbård med palmett- och bladranka. Knutarna av silke.

Jämnt något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, skador, hål, lagningar. Långsidorna med smärre lagningar, kortsidorna något avkortade.

Lähtöhinta
2 500 SEK