Även bla "Om himmelen och dess underbara ting samt om helvetet..." av E. Swedenborg, Stockholm 1821, "Em. Svedenborgs tankar och syner i andeliga ämnen", Stockholm 1819. Mest halvfranska skinnband.
Slitage, smärre bandskador, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.