Poul Kjaerholm

(Tanska, 1929-1980)
Poul Kjaerholm
(Tanska, 1929-1980)

KARMSTOl, "PK 11", Poul Kjaerholm, E Kold Christensen, Danmark, formgiven 1957.

Benställning i mattförkromad stål samt karmar i lamellerad ask. Sits i cognacsfärgat läder. Stämplade i stålet.

Visst slitage samt fläckar och sprickor. Repor på armstöden.

Lähtöhinta
20 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet