SPEGELLAMPETT, empire, för två ljus, 1800-tal.
Förgylld och bronserad. Krönt med parställda delfiner och fruktkorg. Ljusarmarna löstagbara. Längd 60 cm, höjd ca 67 cm.
Slitage, skador, lagningar. Krönet skadat och sitter löst. Ett fäste för lampett löst. Lampetter ej monterade. Glas med anlöpningar.