Ek. Uppskjutande krön med svarvade knoppar. Två dörrar, tre lådor. Nedtill två dörrar och två lådor. Skuren dekor.
Slitage, smärre skador. Delbart i överdel, underdel, mellanstycke. Fötterna lösa. Nycklar finns, fungerar ej till nedre låsen.