LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1800-tal med äldre delar. Höjd ca 110cm.
Stomme i förgylld mässing. 6 ljusarmar. Behängd med olikformade prismor. Biskopsmössa. Plats för sparljus. Avslutande kotteknopp.
Slitage. Renoverad och kompletterad. Naggade prismor. Något skev. Ej funktionstestad. Hål i ljushållare.