Handkolorerade illustrationer.
Även bla "Zur Geschichte der Costüme" München, handkolorerade illustrationer.
"The Corset and The Crinoline", London troligen 1869. Olika typer av bokband.
Slitage, en med skador i ryggen och lagning, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.