KARMSTOLAR, ett par, empire, Danmark, 1800-talets första hälft.
Mahogny, intarsia på ryggbricka i form av karyatid, fast stoppad sits klädd i grön textil. Svängda ben.
Smärre slitage. Märken. Repor. Kantband något löst.