SERVIS, 53+2 delar, porslin, Meissen, 1900-talets början.

11 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 djupa tallrikar, 11 assietter, efterrättstallrik, karott med lock, rund uppläggningsskål, såsskål, ett par kvadratiska uppläggningsfat samt ovalt uppläggningsfat. Ett par lövformade uppläggningsfat med snarlik dekor, även Meissen medföljer. Dekor i cerise, rosa och förgyllning. Konturerade kanter.

Ej helt genomgången. Bruksslitage.

Lähtöhinta
15 000 SEK