Skuren valnöt och fast stoppad klädsel i gobelängteknik med vegetativ dekor, svängda kopplade ben.
Skador och lagningar på klädsel. Slitage. Repor. Maskstungen. Lagningar på sarg. Sprickor. Avslag.