Rödmålad, med 3 lådor samt inredning i form av sju lådor bemålat i blått samt ockra. Flankerande kolonetter. L 124 B 50 H 132. Nyckel finns.
Klaffens lås ej fungerande. Slitage. Repor. Sprickor. Nagg. Skada vid fot. Beslag saknas.