Mörkbetsad ek, rektangulär, fyra dörrar invändigt järnbeslagna, fyra svängda ben. L 115, b 61, h 91. Nyckel finns.
Slitage, repor. Renoverad och kompletterad med bla senare bakstycke, lås och gångjärn.