SKÄNK, Sheraton-stil, England. 1800-talets andra hälft.

Jakarandafanér med intarsiadekor. Överdel med 3 speglar, flankerande dörrar. Nederdel med svarvade stöd och dekorelement, dörrpar i mitten och flankerade dörrar nederst. Glashyllor bakom dörrar. Tudelat. 5 nycklar medföljer. L 137, B 36, H 108 + 115 (Tot H 223). Nyckel finns.

Slitage. Torrsprickor. Fanérskador. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
8 000 SEK