Mahogny med mässingbeslag. Överdel med skrivklaff med innanförliggande hyllor samt lådor, lucka med spegel. Underdel med dörrpar och tre bakomliggande lådor. Snedställda hörn. Kalkstenskiva. L 95, B 52, H 122. Nyckel finns.
Lös mässinglist. Nött. Slitage. Fanerresning. Sprickor. Repor. Märken. Nederdel med ej fungerade lås.