Rakform med rundade hörn.Tre lådvarv. Kineserande målad dekor. L 101, b 45, h 92. Nyckel finns.
Senare ben och bemålning, nyckeln går enbart till övre lådan. Slitage, repor, pigmentbortfall, fläckar, saknar vissa beslag.