KARMSTOL, 3 st, "Black Villa", Eliel Saarinen, ADELTA oy, Finland 1983. Brickmärkt.
Stomme i trä med intrasiadekor i form av triangel samt metall cylindrar. Sits samt armstöd klädda i blåttyg. Brickmärkt "Black Villa" 1908, Eliel Saarinen, ADELTA oy, Finland 1983. No 187, 188 samt 189.
Bruksslitage. Smärre fläckar. Lagning.