Skiva i vit marmor. Rotfanér med intarsia dekor. Dörr flankerad av kolonnetter. Beslag i förgylld mässing. L 84, b 41, h 106. Nyckel finns.
Slitage. Skadad nyckel, går ej att ta ut ur låset.