Två skulpturer, "Bagdad", Bertil Vallien, Gustavsberg. Skål, Åke Holm, Höganäs. Barntallrik, Rörstrand. Skulpturernas höjd 11 resp 17. Fatens diam 18 resp 20.
Slitage och krackelerade. Höganäsfatet med lagning.