Klädd sits, rygg och armlän. Skuren dekor med bla bladstav runt ryggbricka och sarg. Fleuroner ovanför frambenen. Kannelerade framben. Märkt "iAS+"
Slitage. Sprickor, främst i höger framben. Lagningar. Förstärkningar.
Stolens guldålder, Torsten Sylvén, sid 39.