KISTA, barock/renässansstil, 1700-tal.

Cassone. Ek. Rak form med uppfällbart lock. Skuren dekor. Handtag och beslag i järn. Bär datering 1763. L 127, b 65, h 65. Nyckel finns.

Skador, sprickor, lösa delar. Kompletterad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 500 SEK