Online-teemahuutokaupat
Systembolaget Wine and Spirits auction – December D064
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
Jern's Weapon Collection E1122
Huutokauppa:
A Swedish Private Collection F578
Huutokauppa:
The Beautiful Line F593
Huutokauppa:
Design Jewellery Online E1100
Huutokauppa:

Achille Leonardi

(Italia, 1800-1870)
Achille Leonardi
(Italia, 1800-1870)

ACHILLE LEONARDI, olja på duk, sign och dat Roma Babuino -52

Beatrice Cenci i sin dödscell. 100 x 127.

Uppfodrad duk. Spridda småretuscher över ytan. PERUNNR inskrivet med "osynlig penna" till höger om pallen. Ålderskrackeleringar. Tjock fernissa.

Muut tiedot

Ur Nordisk familjebok (år?)
Beatrice Cenci, italiensk fadersmörderska, (1577-1599). Hon var dotter till en romersk adelsman, Francesco Cenci ( 1549-1598), känd för sin rikedom, oregelbundna vanor och våldsamt lynne. Beatrice utsattes för grym behandling av fadern. Slutligen sammansvuro sig Beatrice, styvmodern och två av hennes bröder att undanröja fadern. Två lejda mördare utförde dådet. Beatrice, styvmodern och den ene brodern avrättades.

Lähtöhinta
16 000 SEK