Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
116
177937

A 1927 Lanvin silk evening dress

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Vasarahinta
5 600 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Ärmlös klänning av svart sidentaft med vaxade tungor samt tyll. Sidknäppning med hyskor. Rygglängd 131, bystvidd 78 cm.

Slitage, hål.

Alkuperä - Provenienssi

Författare Harriet Hjort (1909-1977).

Muut tiedot

Beskriven i Harriet Hjorts bok "Paris, möten och minnen längs Seine": "Jag var 18 år när jag första gången sändes till Paris för att lära mig tala franska och ta pianolektioner. Det var 1927 på hösten. [........] Men utom till böcker gick det åt mycket pengar till modeller på modevisningar (hur jag nu kom in på dem utan presskort...). Hos "Jenny" köpte jag en cape av vitt skinn med foder av svart silkessammet och hos Lanvin en svart hellång klänning av vaxade tungor av svart sidentaft. Jag köpte den för att det frasade så magnifikt om den när mannekängen rörde sig över golvet. Den frasar än, men nu i en garderob i väntan på att bli modern igen eller om något av barnbarnen vill ha den och klä sig i... [....] På den tiden dansade man vals, foxtrot och tango. Där kunde jag bära min frasande Lanvinklänning eller den handbroderade vristlånga klänning av ljusblå organdi och spets som jag inte heller kunnat motstå på någon stor modellvisning. De har förresten båda följt mig genom livet; den blå bar jag på min första förlovning, den vaxade på min andra" (sid 27-32).