Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
783
75475

A late Gustavian secretaire.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
11 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
A late Gustavian secretaire.

Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Skiva av vit marmor. Upptill tio små lådor och skåpdörr bakom klaff. Nedtill tre lådor. Längd 96, bredd 56, höjd 116 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Lösa lister medföljer. Torksprickor. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Samuel Owens (1774-1854) dotter Mary Ann, därefter i arv.