Empirestil, 1800-talets slut. Förgylld och patinerad brons. Urnfomat skaft på tassfötter. Dekor av blommor och palmetter. Klotformad glaskupa med graverade blommor. Höjd 55 cm.
Elmonterad, ursprungligen för fotogen.
Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.