Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

Michael Schilkin

(Suomi, 1900-1962)
Michael Schilkin
(Suomi, 1900-1962)

MICHAEL SCHILKIN, KOIRANPENTU IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.

Samottia sisältävää kivitavaraa, ruskea lasite. Pituus 42 cm.
Lisäksi: Valokuvia rottweiler Immosta ja Michael Schilkinistä. Suomen Kennelliiton liiton sukutaulu.

Vähäistä kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Ministeri Yrjö Kallinen 1886-1976.
Rauhanaatteen puolestapuhujana Suomessa, toimi myös Suomen puolustusministerinä vuosina 1946–1948.
Lapsettomassa kodissa Immo oli Yrjölle Ja Aunelle hyvin rakas perheenjäsen.

Suunnittelijat

Michael Schilkin (1900-1962) oli suomalainen kuvanveistäjä ja keraamikko, joka syntyi Trubinossa Venäjällä. Hän muutti Suomeen vuonna 1921 ja opiskeli Taideteollisessa keskuskoulussa. Lopulta hänet palkattiin Arabian posliinitehtaalle. Hänet tunnetaan pääasiassa villieläimiä esittävistä kivitavarasta ja savesta tehdyistä figuureistaan, mutta hän loi myös ihmishahmoja ja julkisten tilojen seinäreliefejä, joissa on maansävyisiä multaisia lasitteita. Veistokset ovat voimakkaita ja niissä on humoristinen sävy.

Lue lisää
Vasarahinta
2 850
30 039
3 262
Lähtöhinta
2 800 - 3 200 EUR
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (13 tarjousta)
9
11. huhti 2017 16:59
2 850 EUR
8
11. huhti 2017 16:55
2 750 EUR
11. huhti 2017 16:55
2 700 EUR
11. huhti 2017 9:05
2 600 EUR
11. huhti 2017 7:44
2 500 EUR
4. huhti 2017 16:43
2 450 EUR
4. huhti 2017 16:43
2 350 EUR
3. huhti 2017 17:28
2 250 EUR
1. huhti 2017 13:14
2 100 EUR
31. maalis 2017 19:35
2 000 EUR
31. maalis 2017 9:29
1 000 EUR
31. maalis 2017 6:14
500 EUR
30. maalis 2017 23:28
300 EUR
Ajat ovat aikavyöhykkeen CET mukaisia
Kuvan käyttöoikeudet