Magnus Samuel Kihlander (verksam 1801-1821), Skrivbyrå, 1800-talets första hälft.
Fanerad med mahogny. Fyra lådor, varav den övre med nedfällbar klaff bakomliggande lådor och skrivinrede. Etikettmärkt i låda. Inläggningar i intarsia. Bredd 74 cm, djup 50 cm, höjd 87 cm. Nyckel finns.
Kulumaa. Kuivahalkeamia. Korjauksia.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?