22
1556174

A pair of Gustavian marquetry, ormolu-mounted, and marble encoignures by G. Iwersson (master in Stockholm 1778-1813).

Lähtöhinta
400 000 - 600 000 SEK
36 000 - 54 000 EUR
37 600 - 56 300 USD
Vasarahinta
1 450 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Alexander Johansson
Tukholma
Alexander Johansson
Assistant Specialist Works of Art
+46 (0)707 88 84 71

Both with fragmentary handwritten label signatures. Length 96, width 52.5, height 82 cm. Keys included.

Alkuperä - Provenienssi

Previously in the collections at Torup Castle, Bara Parish, Skåne

Muut tiedot

Gottlieb Iwersson föddes i Malmö 1750. Han var andre son till åldermannen i Malmö Snickareämbete Olof Iwersson. Hans äldre broder Johannes blev med tiden mästare i Malmö. Gottlieb blev gesäll 1769 efter att ha gått i lära hos fadern och försökte att bli mästare 1774. Då väntetiden blev för lång flyttade Iwersson till Stockholm och blev omkring 1775 gesäll hos Nils Dahlin, också han bördig från Skåne. Otålig på att bli mästare vände sig Gottlieb Iwersson 1778 direkt till kung Gustav III med en ritning på en sekretär. Kungen godkände denna och ämbetet ansåg sig ej kunna gå emot kungens vilja. Samma år blev han således mästare och hovschatullmakare. Mästerstycket, som står på Stockholms slott, består av en sekretär med stora riksvapnet.

Efter Georg Haupt kom Iwersson att axla manteln som Stockholms främste ebenist och representant för den sengustavianska stilen. Samtidigt skapar Iwersson några av sina mest ambitiösa möbler i höggustaviansk stil på 1790-talet, auktionens hörnskåp är av det exklusiva slaget. Skåpen har sina medaljongporträtt motställda vilket gör dem unika i sitt slag. Vid sidan av auktionens skåp kan nämnas salongsbordet signerat 1793 sålt Bukowskis vårauktion 2008, A 548, nr 1072, som även det uppbär denna ovanligt rika höggustavianska dekor.

Read the article

Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?