Ei yhteyttä palvelimeen
Ota yhteyttä
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Luo asiakastiliLuo asiakastili
215A(1424745)
Per Wizén(Ruotsi, Syntymävuosi 1966)
"Untitled" from: "Spin", 2001
Vasarahinta
50 000SEK
Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK

"Untitled" from: "Spin", 2001

Signed Per Wizén and numbered 4/5 verso. Handmade silkscreen, image 80 x 60 cm.

Täydennyslista

The correct media is handmade silkscreen.

Näyttelyt

Tramway, Glasgow, another example exhibited.
Royal Hibernian Academy, Dublin, another example exhibited.
Skissernas Museum, Lund, another example exhibited.

Muut tiedot

Per Wizéns verk "Spin" betraktas som ett av hans mest centrala. Det utgår från ett kollage byggt för hand med sax, skalpell och lim. Överdelen hittade Wizén i en kommersiell karusellbyggares katalog i Lynns Museum i Kings Lynn och underdelen är ifrån Diderots encyklopedi. Han arbetade med att "bygga om" och sammanfoga motiven under ett halvårs tid för att perspektivet skulle bli rätt. När kollaget var färdigställt lät han producera bilden som silkscreen, i en upplaga om 5 exemplar, med den äldre sortens ljusbeständiga färger som idag inte finns att få tag på.
Motivet har ställts ut på Tramway i Glasgow , Royal Hibernian Academy i Dublin och Skissernas Museum i Lund för att nämna några och ingår i bl.a Beckers samling.

I Wizéns konst möts nutid och dåtid, då klassiska målningar av gamla mästare som Caravaggio omarbetas till ett samtida uttryck.
Arbetet inleds med att han studerar och analyserar motiv från klassiska målningar i konstböcker. Genom att skära ut valda bildfragment och med stor omsorg och stark känsla för komposition foga samman de små bitarna skapar han nya världar utifrån de existerande bilderna. Skarvarna suddas sedan ut i en digital process och collaget reproduceras till stora fotografier. Det ger ett helt nytt verk, ofta i samma storlek som originalet. Resultatet är en slags appropriering av konsthistorien som med nya arrangemang plötsligt färgas av vår tids konventioner och associationer.
Wizén ifrågasätter med sin konst vedertagna föreställningar och överenskommelser, hans verk behandlar teman som våld, begär och identitet.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Lord Snowdon, "River Bird, Uganda", 1967.
1699207
Lord Snowdon
"River Bird, Uganda", 1967.
Ei tarjouksia
6p 21 h
Lähtöhinta
6 000 SEK
Lord Snowdon, "Beluga Whales", 1968.
1699196
Lord Snowdon
"Beluga Whales", 1968.
Ei tarjouksia
6p 21 h
Lähtöhinta
6 000 SEK
Keld Helmer-Petersen, "Back to Black XV".
1704670
Keld Helmer-Petersen
"Back to Black XV".
Tarjottu
1 500 SEK
3p 22 h
Lähtöhinta
5 000 SEK
Kenneth Olausson, "Ronnie Peterson at Monza, 1970.”.
1721326
Kenneth Olausson,
"Ronnie Peterson at Monza, 1970.”.
Tarjottu
2 000 SEK
3p 1 h
Lähtöhinta
6 000 SEK
Bruno Ehrs, "From the series: Diptychs & Triptychs".
1650858
Bruno Ehrs
"From the series: Diptychs & Triptychs".
Tarjottu
5 000 SEK
2p 1 h
Lähtöhinta
12 000 SEK
Jacob Felländer, "Cityscape #5", 2011.
1659294
Jacob Felländer
"Cityscape #5", 2011.
Tarjottu
40 000 SEK
1p 22 h
Lähtöhinta
60 000 SEK
Mark Seliger, Avicii, för albumet True, 2013.
1694708
Mark Seliger
Avicii, för albumet True, 2013.
Tarjottu
70 000 SEK
1p 20 h
Lähtöhinta
100 000 SEK