Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
136
1192722

A Swedish Baroque urn, ca 1700.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Painted lead. Height 58 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Steninge castle, Husby-Ärlinghundra socken Uppsala län, Uppland.

Muut tiedot

Auktionens urna kommer från Steninge slott där den torde prytt fasaden. Steninge är ritat av Nicodemus Tessin d.y uppfört under slutet av 1600-talet. Det mest kända gjuteriet i Stockholm vid denna tid som levererade gjutna produkter till tidens stora påkostade byggen var det Meyerska.