Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
766632

Björn Trägårdh

(Ruotsi, 1908-1998)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
55 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Marcus Kinge
Tukholma
Marcus Kinge
Asiantuntija taidegrafiikka
+46 (0)739 40 08 27
Björn Trägårdh
(Ruotsi, 1908-1998)

Self portrait

Traces of signature under the frame. Executed circa 1927. Panel 26 x 19 cm.

Alkuperä - Provenienssi

The family of the artist.
Private collection, Denmark.

Muut tiedot

Björn Trägårdh är idag mest uppmärksammad för sina exklusiva, strama funkismöbler och tennföremål, som han formgav för Svenskt Tenn, där han var konstnärlig rådgivare och ledande formgivare 1927-34.
Liksom de flesta formgivare under det tidiga 1900-talet var han verksam inom flera olika områden som formgivning och måleri. Björn Trägårdh kom så småningom att överge möbelformgivningen och bosätta sig i Frankrike för att helt ägna sig åt måleriet.

Auktionens målning är ett mycket sällsynt verk från hans tidiga period i slutet av 1920-talet.