Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
245
561451

Ansel Adams

(Yhdysvallat, 1902-1984)
Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuvan käyttöoikeudet

Ansel Adams
(Yhdysvallat, 1902-1984)

"Sand Dunes, Oceano, California", ca 1950

Signed Ansel Adams. Also stamped "Photograph by Ansel Adams, Route 1 Box 181 Carmel, California 9323" on verso. Printed in 1978. Gelatin silver print, 48.5 x 37.2 cm.

Alkuperä - Provenienssi

A gift from the photographer to Östen Wejerfelt, EVP Hasselblad AB, 1980. Thence by inheritance within the family to the present owner.

Muut tiedot

Ansel Adams (1902-1984) är en av världens mest kända fotografer och en guru inom fotografin. Han betraktas som världens skickligaste kopist, han framkallade själv alla sina bilder och de håller genomgående högsta klass. Adams nådde sin höga nivå genom stenhårt arbete och ett brinnande intresse för fotografi och kamerateknik. Han arbetade i minst 18 timmar per dag, dag efter dag, vecka efter vecka.

Det var under 1930-talet som Adams fotografiska karriär började ta fart. 1932 var han med och bildade den betydande Group f/64 tillsammans med bland annat Edward Weston och Imogen Cunningham. De lyfte fram den nya sakligheten och modernismens estetik inom fotografiet. Han uppmärksammades av sin förebild Alfred Stieglitz och 1933 fick han sin första separatutställning på ett galleri i New York.
Adams tilldelades flera prestigefulla priser under sin karriär och 1981 belönades han med Hasselbladspriset.