1283
662691

A pair of Gustavian late 18th century two-light candelabra.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
24 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Height 43 cm.

Some brass chains missing.

Alkuperä - Provenienssi

Björnsnäs herrgård, Östergötland.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1923, Östergötland, Björnsnäs herrgård, katalognumret avbildat i salongen sid. 25.