Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
30
377478

A set of Yngve Ekström teak cabinets and shelf 'Krus', Westbergs, 1950-60's.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
7 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

H 185 cm. Key included.

Smärre slitage, repor. Avainet sisältyvät.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1955.
Arkitekt Yngve Ekström (1913-1988) grundade år 1944 tillsammans med brodern Jerker och kollegan Sven Bertil Sjöqvist företaget ESE, omkring år 1961 ombildat till det mer internatioinella SWEDESE. Ekström är mest känd för sina sittmöbler Kurva, Lamino och Arka mfl. Lamino från år 1956 är en klassiker som röstats fram som 1900-talets mest bekväma fåtölj