Signed HJORTH. 90 X 70, height 58 cm.
Smärre skador och slitage.
Axel Einar Hjorth startade sin egen verkstad på Kungsgatan i Stockholm efter att han lämnat Nordiska Kompaniet år 1938. Verksamheten pågick endast en kortare period.