Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av gråvitspräcklig marmor. Fem lådor. Längd 130, bredd 62,5, höjd 90,5 cm. Nyckel medföljer.
Sidor med torksprickor och fanerlagningar.