956
132221

A Poul Kjaerholm brown leather and steel armchair "PK-31", E Kold Christensen, Denmark, 1960's, maker's mark in the steel.

Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Vasarahinta
37 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Brunt läder och mattpolerat fjäderstål. Märkt med Kold signum i stålet.

Smärre lagning, slitage och fläckar.

Alkuperä - Provenienssi

Arkitekt Hans Borgström, som tillsammans med Arkitekt Bengt Lindros bl.a. ritade Kaknästornet.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1958.