Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
500
137581

Henri de Toulouse-Lautrec, (After)

(Ranska, 1864-1901)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
(Ranska, 1864-1901)

"Moulin Rouge (La Goulue)", ur: "Les Maîtres de l'Affiche" (Vol III, PL. 122)

Lithograph in colours, 1898, after Toulouse-Lautrec, printed by Chaix, Paris, published by Les Maîtres de l'Affiche, Paris and with their blindstamp. L. 30 x 20,3 cm. S. 39,5 x 29 cm.

Gulnad, missfärgad efter passepartout, veck i övre högra hörnet, lagad pappersförlust (12 x 7 mm) i nedre högra hörnet, lagad reva (14 mm) samt fläck (efter tejp a tergo) i vänster marginal.

Kirjallisuus

Jämför Wittrock P1.