1325
124371

An Edmond Lachenal Art Nouveau stone ware vase, France ca 1880-1900.

Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
291 - 388 EUR
333 - 443 USD
Vasarahinta
4 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Svagt balusterformad på indragen fot. Blommande kvistar i gröna nyanser och mörkt blå mot ljusgrön fond. Signerad i dekoren på sidan samt inpressad signatur undertill. Höjd 47 cm.

Skador.

Muut tiedot

Edmond Lachenal (1855-1948), började som assistent till Thédore Deck år 1870. År 1880 startade han egen verkstad i Paris. Han deltog i världsutställningen år 1889 och erhöll guldmedalj för sin keramik.
1898 arbetade Lachenal med emaljmålat överfångsglas på Daum-fabriken i Nancy. Han samarbetade med bland andra svenska Agnes de Frumerie och med skulptören Fix-Masseau.